South TRIBE News

Home > Schools > High Schools > Terre Haute South... > South TRIBE News 

Academic Super Bowl Results

Congratulations to South's Academic Super Bowl teams for competing well at Tuesday's regional competition at Greencastle High School.  

Math team earned 1st place and is advancing to the State Finals.
Science team earned 1st place and has also qualified to compete at the State Finals.
Social studies team earned 1st place with a high score and was so close to advancing (lost on a tiebreaker).
English team earned 2nd place and was one point away from advancing to the finals.
Interdisciplinary team earned 2nd place.
Fine Arts team represented well in a very challenging competition.

Please congratulate all the students for their amazing performance!


  English team (Sara Hoggatt, Priscilla Liu, Amelia Pomfret, Nikki Singh, Henry Stofferahn)  Coach:  Peggy Grabowski

Math team (Angelina Dalloul, Joseph Dalloul, Jason Feng, Stephen Kallubhavi, Ethan Kirsch, Aadil Parvaz) Coach: John Stephens

Science team (Angelina Dalloul, Joseph Dalloul, Sara Hoggatt, Ethan Kirsch, Priscilla Liu) Coach: Adam Zwerner

Social studies team (Sam Cartwright, Joshua Davis, Jason Feng, Julie Pichonnat, Henry Stofferahn) Coach: Mike Bailey

Fine Arts team (Sam Cartwright, Mallory Gossett, Sairene Martin, Katelyn Plock-Johnson, Michelle Zheng) Coach: Deb Herndon and Lindsay Farmer
Interdisciplinary team (Sam Cartwright, Angelina Dalloul, Joseph Dalloul, Jason Feng, Mallory Gossett, Sara Hoggatt, Priscilla Liu, Henry Stofferahn)
Interdisciplinary Team
Fine Arts Team
Social Studies Team
Science Team
Math Team
English Team

Congratulations Chamber Choir

Congratulations to the Chamber Singers for qualifying for one of only 8 spots at the ISSMA Vocal Jazz State Finals!  They will compete at Franklin Central High School on Friday, March 15 for a chance to be named best in the state.  The contest begins at 6:00PM.  If you see a member of Chamber Singers in the halls, please congratulate them on such prestigious accomplishment!

Chamber Singers members: Luke Aguilar, Cassidy Alcorn, Skylar Archambeault, Catie Bell, Carter Bennett, Jillian Brink, Noah Brown, DaVonnah Cooley, Olivia Gilliland, Paul Hegna, Jadelyn Johnson, Anna King, Megan McCue, Mitchell Mundy, Josiah Napier, Jake Reedy, Laura Rong, Nathan Schludecker, Abby Wittenmyer

Congratulations to the Terre Haute South Indoor Percussion!

This weekend they had an awesome performance at IPA Scholastic Prelims, narrowly missing what would have been their 12th appearance at IPA State Finals in the last 19 years!  They had a great season and would like to thank everyone for their support.  Congratulations also to our outstanding Terre Haute South Winter Guard!  They tied for 8th place at the IHSCGA State Finals this past weekend at Center Grove!  They will next compete on the national level at the WGI Power Regional in Cincinnati, followed by the WGI World Finals in Dayton after Spring Break!  Great job both teams!

Awesome Job Vocal/Chior Students

It was a great day at vocal/piano district solo and ensemble!  Terre Haute South was very well represented finishing the day with 31 gold ratings and 15 silver ratings.  In addition, 19 soloists and 4 ensembles will be headed to state contest on Saturday February 16th!

The following students will be representing THS with solos at State Solo and Ensemble contest. 

Noah Brown *
Jadelyn Johnson
Jake Reedy *
Laura Rong *
Nathan Schludecker *
Carter Bennett
Josiah Napier *
Skylar Archambeault
Paul Hegna *
Luke Aguilar *
Abby Wittenmyer *
Morgan Key
Rachel Scludecker
Catie Bell *
Cassidy Alcorn
Megan McCue *
Elizabeth Ellis *
DaVonnah Cooley *
Jillian Brink *
Derrick May *

*These students are members of ensembles that qualified for state solo and ensemble.

Bowling Regional Champions

The Terre Haute South Blue Chip Bowling Team has won the Sectional Championship and now the Regional Championship.  They move on this Saturday to Richmond, IN for the Semi State.

 

Pictured back row left to right are: Coach Laura Barbour, John Barbour, Derek Hudgens, Isaiah Negron, Aiden Fellows, Coach Scott Barbour and front row left to right is David Hayes and Devon Hunt.
Great job

Congratulations Band!

Congratulations to all the South Band members for outstanding performances at the ISSMA District Solo and Ensemble Contest this past weekend at Terre Haute North.  The South Band had 30 Gold Ratings and 6 Silver Ratings.  Several Band students will advance to State Solo and Ensemble.  

Those students are:

Austin Willis on Alto Sax, Julien Miranda on Trumpet, Gregory Fightmaster on Trombone, Keelyn Shapuras on Marimba, Coan Whitlock on BOTH Timpani and Snare Drum, and Sam Cartwright on Snare Drum.  Ensembles going to State are: a Clarinet Trio comprised of Cassie Golden, Curtiss Davis, and Daniel Vega, a Trumpet Trio comprised of Jordan Witt, Julien Miranda, and Alex Shotwell, a Brass Quartet comprised of Gregory Fightmaster, Xander Davidson, Autumn Faulds, and Dustin Orndorff, and finally, a Percussion Quintet comprised of Coan Whitlock, Henry Shepherd, Max Davis, Darryl Cooley, and Max Murphy, Alex Shotwell on Trumpet .

From Mrs. McPike:

The orchestra solo and ensemble contest results from this weekend are Gold ratings for the following soloists:  Hannah Freeman, violin - Jason Feng, violin - Audrey Pink, violin - Sarah Hawes, cello - and Ware Smith, cello.  And, a silver rating for the trio of Devin Fields, Alora Hodgins, and Abby Atterson.  Audrey Pink will be continuing on to the state contest.

Great Job Skills USA!

We had 7 members receive scholarships at the competition in Vincennes today. 4 drafters and 3 electronics technology students received scholarships ranging from $500-$2500.

Technical Drafting
1st Place - Parker Akers   $2500
2nd Place - Logan Thomson   $1000
3rd Place - Alex Morse   $500
4th Place - Cruz Hayworth   $500

Electronics Technology
1st Place - Tim McNamara   $2500
2nd Place - Jorden McGrew   $1000
4th Place - Johnny Smithson   $500

DECA Dominates at District

Congratulations to our medal winners from the 2019 District DECA Competition!  We had 51 Medal winners out of 83 students who attended!


51 Medal Winners

Thank You For an Amazing Homecoming Week

From Left to Right:
Front Row-Olivia Hatch, Morgan Orndorff, Bailey Halloran, Apsara, Sakbun, Hailey McHolland
Back Row-Milla McFarland, Ava Thompson, Maya Mercho, Abby Ewing, Reagan Foust, Tatum Hill, Micah Huckaby
Queen Bailey and her Court

Awesome Job University 101 Students!

This class is required to complete a service project.  One of their projects was getting the Food Rescue program started.  To date we have rescued 7620 food items that would have gone to the trash.  They also wanted to give coats to Farrington Grove Elementary school for upcoming winter needs.  Here some of our students met with Bill Tennis, director of Goodwill.  With the help of Goodwill and the generosity of the THS family our students collected 91 coats plus assorted accessories. 
Thank you THS and Goodwill

Congratulations Garrett and Sam

This weekend, Sam Ford and Garrett Hart competed at the IUPUI Mobile App Challenge.  They represented South well and came up with a 2nd place finish and scholarship money.  Awesome job guys!
Great Job App Designers

STAND Helps CODA

STAND Club members Priscilla Liu, Michelle Zheng, and Alishba Rizwan created a mask to help support CODA (Council on Domestic Abuse). Their goal is to advocate for protection, peace, compassion, and love. View this mask and other CODA masks at http://www.codaterrehaute.org/masquerade-mask-contest-2018.html.
STAND Club #1
STAND Club #2
STAND Club #3

DAR Award Winner

Terre Haute South is proud to announce the winner of the DAR award. This year's winner is Caroline Fox.  Congratulations Caroline!
Congratulations Caroline

2018 Fall Homecoming Week

Thank you for an oustanding homecoming week!

Unified Soccer

Thank you to Brittney Nikirk and the rest of the girls soccer team for organizing our first annual unified soccer game. Everyone had a blast!
Unified Soccer

Homecoming Bonfire Wednesday Night!

Bonfire Prep
Bonifre Set Up
Homecoming 2018

South Students Participate in Air National Guard Open House

Thank you for having us out Air National Guard!
August 17, 2018

Patrick Mercho-Indiana Academic All-Star

Patrick Mercho has been selected as an Indiana Academic All-Star!!  What a honor for Patrick!  Your South Brave Family is so proud of you.  Keep up the good work, it's a great day to be a South Brave!
2018 Academic All Star

Way To Go Supermileage Team

Our own teachers, Mr. Gregg Dillion and Ms. Dana Thompson escorted 10 students to California for the Shell Eco Marathon Conclusion competition.  We are amazed and proud of what they accomplished.  They represented THS with class!  Click on the link below to read more about this amazing experience this group had.
A Day the Shell Eco Marathon Conclusion  Download me! Download
Supermileage Team

Congratulations John Dalloul-STEM Governor's Award

Previously with former Governor Mitch Daniels, awards were given out to the top female and male, Science and Math students in the state.  South has had previous winners and now we have our first member of the Governor Holcomb's STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics) team. John Dalloul received the Science award for the 2017-2018 school year. John was chosen out of 110 applicants. We are so proud of John and his contribution to science and Terre Haute South.

It is a great day to be a South Brave!
The 2018 STEM Team
John and Gov. Holcomb
Printer Friendly Version